Äripäev on kokku pannud järjekordse TOPi, mis reastab sada kiiremat käibekasvatajat 2013. aasta tulemuste põhjal. Kiire käibekasvuga ettevõtted tegutsevad eri sektorites, mistõttu pole ühteainsat edu valemit välja tuua võimalik.
Küll on aga on kasulik edetabelisse pääsenud ettevõtete tegemistel silm peal hoida: need on kõik edulood, millest on midagi õppida.
- Juhtkiri Foto: Anti Veermaa
Kiirete käibekasvatajate kohta kehtib vanasõna „Töö kiidab tegijat“: suuresti on kiire kasvu taga lihtsalt tubli töö ja positiivne hoiak ehk see, mis ettevõtjast ettevõtja teebki. Tõsiasi, et majandus suurt ei kasva, ei ole eduka äritegemise takistus. Suures plaanis on isegi vastupidi: suurele rikkustele ja varanduse kasvamisele pannakse sageli alus kehvadel ja keerulistel aegadel.
Käibekasvu edetabelisse pääsenute kogemus näitab, et oma konkurentidest parem olemiseks on vaja midagi teha teistmoodi, kui teevad teised – et eristuda ja olla teistest parem.Vahel ei pruugi see miski, mida tuleb edu saavutamiseks muuta, olla üleüldse mingi raketiteadus või teab mis udupeen leiutis. Näiteks Ida-Virumaa firma Polven võitis kolmandiku Läti kondenspiima turust enda valdusse sellega, et tegi tootele uue pakendi – tavapärase plekkpurgi asemel mugava ja taassuletava tuubi.
„Halamine ei aita mitte kedagi,“ ütleb TOPi 25.-26. kohta jagava puidugraanulite tootja Graanul Invest Grupi juhatuse esimees Raul Kirjanen. Positiivne meelestatus, iseendasse uskumine ja ettevõtlik mõtteviis on vähemasti pool võitu, kui mitte rohkem. Kui sellega käib koos panustamine pikaajalistesse headesse kliendisuhetesse, tuleviku edule orienteeritud investeeringud ning talente väärtustav organisatsioonikultuur, on samahästi kui koos ka edu teine pool.Muidugi mõjutab käivet ka tegutsemissektori hetkeseis, maksusüsteem, seadusemuudatused ja majanduse tervise üldine foon, mõningates sektorites ka ELi Vene-suunalised sanktsioonid ja Venemaa vastumeetmed. Kuid sellist ettevõtluskeskkonda maailmas ei olegi, kus ühtegi tuult ei puhu või igaühel õnnestub pärituult triivida.
Hea allavandumatuse näide on hiljuti Äripäeva veergudel kajastatud Nopri talu peremehe Tiit Niilo lugu. Pärast negatiivsetest kogemustest õppimist on ta uuesti asunud töökäsi maale meelitama, seekord läbimõeldumalt kui esimene kord. „Kui ei ole nõus surema, tuleb aidata keskkonda parandada, et ka ise ellu jääda,“ võtab ta kokku oma kreedo, mis sobib eeskujuks paljudele, iseärais aga ääremaadel tegutsevatele ettevõtjatele, keda vaevab pidev töökäte nappus.
Muidugi võib vahel edu taga olla ka õnnelik juhus. Näiteks maakondade TOPi kiiremaid kasvajaid Oidermaa Talu Seemnekeskus tunnistab, et käibekasvu tõid head viljahinnad börsil ning õnnestunud suurmüük Rootsi, mida igal aastal ette ei tule. Samas ei puudunud ärikasumi kasvu tagant ka aktiivne pool ehk tegevusala laiendamine. Käibe on võinud lakke visata ka ettevõtete ühinemine, nagu tõendab Eesti Keskkonnateenuste ASi neljas koht käibekasvu reas.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.